Zakopiana, Zakopane
Tło bannera

Atrakcje

Data
przyjazdu
Data
wyjazdu

Atrakcje Daj się porwać

Podhale zapiera dech w piersi swoją niezwykłą urodą, bogactwem przyrody i dostojeństwem gór, dlatego warto skorzystać z tych hojnych darów.

Każdy znajdzie tu coś dla siebie: i miłośnicy wędrówek pieszych i rowerowych, i szukający odprężenia w wodach termalnych, i pasjonaci historii i sztuki ludowej.

Zainteresowani wyprawami górskimi mają mnóstwo możliwości, by realizować swoje hobby. Są trasy dla wytrawnych i doświadczonych wędrowców, ale też dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją górską przygodę i potrzebują wsparcia w postaci kolejki linowej… 

Choć Tatry kojarzą się głównie z wędrówkami pieszymi, Zakopane zadbało też o trasy rowerowe dla miłośników dwóch kółek. Muzea, galerie, zabytkowe kościoły zaspokoją ciekawość tych, których pasją jest historia i kultura ludowa.

Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego

Główna siedziba muzeum mieści się na Krupówkach w zabytkowym gmachu w stylu zakopiańskim z 1922 zaprojektowanym przez Stanisława Witkiewicza i Franciszka Mączyńskiego. Posiada 3 główne ekspozycje: część przyrodniczą przedstawiającą najważniejsze gatunki roślin i zwierząt, które można spotkać w Tatrach, część historyczną, która pokrótce przedstawia dzieje Podhala i część etnograficzną skupiającą się na kulturze i tradycjach regionu.

Muzeum Jana Kasprowicza

Harenda to nazwa drewnianej willi wybudowanej w 1920  w stylu zakopiańskim. Można tu zapoznać się z pamiątkami związanymi z życiem i twórczością Kasprowicza – zdjęciami, książkami, obrazami, meblami, oryginalnymi rękopisy. Warto również zwrócić uwagę na pastelowe portrety dawnych domowników namalowane przez Stanisława Witkiewicza. 

Muzeum Stylu Zakopiańskiego 

W Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba, czyli w chałupie wybudowanej w 1830 roku mieści się stała wystawa ilustrująca typowy dla tamtego okresu wygląd podhalańskiej góralskiej chaty. Wewnątrz zgromadzono między innymi meble, elementy ubioru, sprzęt pasterski, ceramikę, rzeźby, obrazy na szkle.

Muzeum Karola Szymanowskiego

Muzeum Karola Szymanowskiego mieści się na parterze willi Atma. Wnętrza willi i otaczający ją ogród mają jak najbardziej przypominać te urządzone przez kompozytora. Wewnątrz można obejrzeć fotografie i zgromadzone przedmioty osobiste kompozytora, np. rękopisy, zeszyty, zdjęcia, obrazy, wycinki prasowe, zegary, frak koncertowy, buty, projekty kostiumów do baletu „Harnasie” i wiele innych.

Muzeum Kornela Makuszyńskiego

Muzeum mieści w dawnym domku letniskowym,  w willi Opolanka i jest  poświęcone słynnemu i cenionemu dziennikarzowi, krytykowi sztuki i przede wszystkim pisarzowi utworów dla dzieci i młodzieży. Wnętrze jest urządzone tak, aby jak najwierniej przypominać mieszkanie Makuszyńskiego.

Można tu obejrzeć zabytkowe meble, miniatury, ozdobne tkaniny, obrazy, projekty ilustracji do książek, autorskie rękopisy, różne wydania jego książek, prywatne zdjęcia, fragmenty pamiętników, listy od czytelników oraz przyjaciół-artystów, artykuły publikowane w prasie.

Antałówka - punkt widokowy w centrum zakopanego

Turyści preferujący piesze wycieczki mogą zaplanować przyjemny spacer z samego centrum Zakopanego: nad dworcem PKP należy wejść w ul. Smrekową i iść do końca asfaltu, a następnie drogą gruntową, a później ścieżką  przez łąki i rzadki lasek. Ze szczytu  Antałówki rozciąga się wspaniały widok na Tatry.

Głodówka

„Głodówka” jest doskonałym punktem wyjścia w polskie i słowackie Tatry Wysokie, bazą dla turystów uprawiających wędrówkę wysokogórską i wspinaczkę. Na polanie znajduje się wybudowane na początku lat trzydziestych Schronisko ZHP "Głodówka", z którego okien lub tarasów rozpościera się niepowtarzalny widok na obejmującą kilkadziesiąt kilometrów panoramę Tatr.

Gubałówka

Gubałówka to chyba jedna z najczęściej odwiedzanych gór niezależnie od pory roku. Jest stąd ładny widok na Zakopane. Na Gubałówkę można dotrzeć pieszo lub wjechać kolejką linowo-terenową. Kolejka na jest w pełni przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz rodziców z małymi dziećmi.

Kolej linowa na Butorowy Wierch

Tuż przy administracyjnej granicy Kościeliska z Zakopanem, na turystów czeka dwuosobowa kolejka linowa. Istnieje możliwość jazdy w górę i dół. Główną atrakcją jest przepiękna panoramy Tatr – bardzo dobrze widać stąd Giewont, kompleks zakopiańskich skoczni narciarskich, Zakopane oraz sąsiadujące miejscowości.

Łapszanka

Niewielka miejscowość turystyczna na Pogórzu Spiskim w etnograficznym regionie zwanym Zamagurzem położona w głębokiej dolinie potoku, który tworzy około 30 wodospadów. Z Przełęczy nad Łapszanką roztacza się widok na Tatry i szeroka panorama na Magurę Spiską.

Krupówki

Krupówki to najsłynniejsza ulica w stolicy polskich Tatr. Jest deptakiem o długości nieco ponad kilometra, wypełnionym turystami i tętniącym życiem całą dobę. Można tu znaleźć wszystko: stoiska z pamiątkami, regionalne produkty spożywcze, małe rodzinne sklepiki i placówki światowych sieci, karczmy, restauracje i puby, kluby muzyczne i nocne lokale, kina, muzea  (Misiów, Pod Kuźniczym Młotem, Izbę Pamięci Bronisława Czecha, gmach główny Muzeum Tatrzańskiego) i galerie sztuki.

Oferty specjalne Pakiety pobytowe i promocje

Piłsudskiego 24c
34-500 Zakopane, PL

Zobacz na mapie
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij