Każdy znajdzie tu coś dla siebie: i miłośnicy wędrówek pieszych i rowerowych, i szukający odprężenia w wodach termalnych, i pasjonaci historii i sztuki ludowej.
Zainteresowani wyprawami górskimi mają mnóstwo możliwości, by realizować swoje hobby. Są trasy dla wytrawnych i doświadczonych wędrowców, ale też dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją górską przygodę i potrzebują wsparcia w postaci kolejki linowej…
Choć Tatry kojarzą się głównie z wędrówkami pieszymi, Zakopane zadbało też o trasy rowerowe dla miłośników dwóch kółek. Muzea, galerie, zabytkowe kościoły zaspokoją ciekawość tych, których pasją jest historia i kultura ludowa.
Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego
Główna siedziba muzeum mieści się na Krupówkach w zabytkowym gmachu w stylu zakopiańskim z 1922 zaprojektowanym przez Stanisława Witkiewicza i Franciszka Mączyńskiego. Posiada 3 główne ekspozycje: część przyrodniczą przedstawiającą najważniejsze gatunki roślin i zwierząt, które można spotkać w Tatrach, część historyczną, która pokrótce przedstawia dzieje Podhala i część etnograficzną skupiającą się na kulturze i tradycjach regionu.
Muzeum Jana Kasprowicza
Harenda to nazwa drewnianej willi wybudowanej w 1920 w stylu zakopiańskim. Można tu zapoznać się z pamiątkami związanymi z życiem i twórczością Kasprowicza – zdjęciami, książkami, obrazami, meblami, oryginalnymi rękopisy. Warto również zwrócić uwagę na pastelowe portrety dawnych domowników namalowane przez Stanisława Witkiewicza.
Muzeum Stylu Zakopiańskiego
W Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba, czyli w chałupie wybudowanej w 1830 roku mieści się stała wystawa ilustrująca typowy dla tamtego okresu wygląd podhalańskiej góralskiej chaty. Wewnątrz zgromadzono między innymi meble, elementy ubioru, sprzęt pasterski, ceramikę, rzeźby, obrazy na szkle.
Muzeum Karola Szymanowskiego
Muzeum Karola Szymanowskiego mieści się na parterze willi Atma. Wnętrza willi i otaczający ją ogród mają jak najbardziej przypominać te urządzone przez kompozytora. Wewnątrz można obejrzeć fotografie i zgromadzone przedmioty osobiste kompozytora, np. rękopisy, zeszyty, zdjęcia, obrazy, wycinki prasowe, zegary, frak koncertowy, buty, projekty kostiumów do baletu „Harnasie” i wiele innych.
Muzeum Kornela Makuszyńskiego
Muzeum mieści w dawnym domku letniskowym, w willi Opolanka i jest poświęcone słynnemu i cenionemu dziennikarzowi, krytykowi sztuki i przede wszystkim pisarzowi utworów dla dzieci i młodzieży. Wnętrze jest urządzone tak, aby jak najwierniej przypominać mieszkanie Makuszyńskiego.
Można tu obejrzeć zabytkowe meble, miniatury, ozdobne tkaniny, obrazy, projekty ilustracji do książek, autorskie rękopisy, różne wydania jego książek, prywatne zdjęcia, fragmenty pamiętników, listy od czytelników oraz przyjaciół-artystów, artykuły publikowane w prasie.